HOUSE CHECK Paweł Prokop - kierownik budowy

Białystok
Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Płyta fundamentowa a decyzja o budowie domu. Czy to się opłaca? 

Autor: House Check Paweł Prokop, publikacja: 2021-08-26

99 833 – tyle według GUS-u wydano pozwoleń na budowę budynków jednorodzinnych w 2019 roku. Tyle samo podjęto ważnych decyzji o rodzaju konstrukcji budynku, wyglądzie bryły czy też stopniu energooszczędności budynku. Na czym posadowić obiekt? Lepiej wybrać fundament czy płytę fundamentową? Wyjaśniam w artykule.

Budowa płyty fundamentowej pod dom szkieletowy drewniany

Płyta fundamentowa – co to jest i czym różni się od tradycyjnych fundamentów?

Na zachodzie Europy budowa płyt fundamentowych, czyli podstawowej konstrukcji budowlanej wykonanej z żelbetu, jest szeroko stosowanym rozwiązaniem. Pierwsze płyty fundamentowe w budynkach mieszkalnych powstały w latach 70. w Szwecji. I od tego czasu stopniowo zyskiwały na popularności. W wielu krajach ponad 70% obiektów w ten sposób powstaje. W Polsce płyta również zyskuje coraz większe grono zwolenników (kosztem tradycyjnych, niedoskonałych ław fundamentowych).

Podstawową różnicą między obiema technologiami jest przede wszystkim czas wykonania. Wykonanie fundamentu tradycyjnego zajmuje nawet do 4 tygodni, podczas gdy wykonanie płyty fundamentowej zajmie sprawnej ekipie około 4-5 dni. 

Co do zasady, zastosowanie w projekcie płyty fundamentowej jest rozwiązaniem bardziej ekonomicznym – płytki poziom posadowienia płyty minimalizuje koszty związane z wykopami oraz ewentualną wymianą gruntu.

Dodatkowo odpowiednie zaprojektowanie instalacji podposadzkowych (mowa o płycie fundamentowej) oraz elementów ogrzewania budynku umożliwia wykonanie górnej warstwy jako powierzchni, na której będą warstwy wykończeniowe (np. płytki), co skraca czas realizacji całej inwestycji.

Na czym polega proces wykonania płyty fundamentowej?

Wykonanie fundamentu w formie płyty fundamentowej rozpoczynamy od zebrania górnej warstwy ziemi (tzw. humusu) i pogłębienia wykopu do poziomu z projektu. Następnie na odpowiednio przygotowanej i zagęszczonej podbudowie układana jest folia budowlana, w celu ochrony przed wilgocią.

Formą szalunku traconego, w którym umieszczane jest zbrojenie, są kształtki przygotowane na bazie styropianu XPS lub EPS o odpowiedniej klasie (niewielu producentów przeznacza swoje materiały izolacyjne pod płyty fundamentowe).

Warto podkreślić, że taka izolacja pełni zasadniczo funkcję konstrukcyjną (jak dobrze zagęszczona podbudowa). Ponadto stanowi warstwę izolacji termicznej oraz zapobiega dostawaniu się mrozu pod fundament.

Zobacz też: Zbrojenie fundamentów

Kiedy powinniśmy podjąć decyzję o rodzaju fundamentu?

W zasadzie jest to jedna z pierwszych decyzji, które powinny zapaść w trakcie procesu tworzenia koncepcji wymarzonego domu. Wiąże się to ściśle z całą konstrukcją domu, harmonogramem prac ekip budowlanych, kosztorysem finalnego projektu i czasem trwania całej inwestycji.

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie płyt fundamentowych do domów o konstrukcji prefabrykowanej. Na naszą decyzję może mieć wpływ grunt, na którym mamy budować dom.

Płyty fundamentowe świetnie sprawdzają się w trudnych warunkach gruntowych, np. kiedy mamy wysoki poziom wód gruntowych, grunty słabonośne i wysadzinowe oraz grunty nasypowe.

Płyta fundamentowa – jak to wygląda?

Mam przyjemność nadzorować dwie inwestycje domów o drewnianej konstrukcji szkieletowej posadowionych na płytach fundamentowych w województwie podlaskim: na przedmieściach Białegostoku oraz w urokliwej Białowieży. W obu przypadkach współpracuję bezpośrednio z firmą Płytan i Rafałem Sakiem. Powyżej kilka zdjęć z realizacji.

Fundamenty - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 46 421 Specjalistów od Fundamentów najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o fundamentach